Wiadomości

  • 13 marca 2025
  • 15 marca 2025

[FOTO] W centrum Brennej powstanie nowy kompleks hotelowo-rekreacyjny

W samym centrum Brennej - u podnóża Starego Gronia - powstanie nowoczesny kompleks hotelowo-rekreacyjny. Obiekt ma połączyć współczesny design z lokalną tradycją architektoniczną.

Wizualizacje nowego kompleksu hotelowo-rekreacyjnego w centrum Brennej · fot. Archas Design


Inwestorem całego przedsięwzięcia jest lokalna spółka Tomex, zajmująca się prowadzeniem usług hotelarskich. Rozległy kompleks hotelowo-konferencyjno-rekreacyjny o powierzchni przeszło 7 000 m2 tworzyć będą dwie bryły uformowane na rzucie w kształcie litery "V". W większej z nich zaplanowano część hotelową - będzie ona posiadać 180 miejsc noclegowych. Budynek architekturą będzie nawiązywał do górskiej zabudowy z charakterystycznymi ostrymi liniami dachu i drewnianymi detalami na elewacji - to klimat zaczerpnięty wprost z tradycyjnego stylu beskidzkiego.

Architektka Katarzyna Biernat-Odrzywołek z Archas Design podkreśla, że inspiracją dla projektantów były dawne bacówki wznoszone w celu schronienia w wyższych partiach gór. - Stąd prosta forma, wystające - podobnie jak w pasterskich chatach - okapy dachowe, zdobienia na ścianach szczytowych, a także elewacja z zaczernionego drewna, tak bardzo charakterystyczna dla architektury tej okolicy - wyjaśnia.

Zaczernione drewno to znana od stuleci metoda barwienia i konserwacji drewna polegająca na opalaniu go ogniem, która dziś przeżywa swój renesans. Na elewacji hotelu przewidziano wykorzystanie przy użyciu tej techniki desek z modrzewia europejskiego.

Drugą bryłę, częściowo ukrytą pod zielonym dachem, tworzyć ma surowa i elegancka forma współczesnej części konferencyjno-rozrywkowej - na zasadzie kontrastu z budynkiem hotelowym. Zaplanowano w niej sale spotkań, kręgielnię, restaurację i ski bar z tarasem widokowym na najwyższej kondygnacji.

Zaprojektowany w kształcie prostopadłościanu budynek charakteryzuje minimalizm. Jego elewacje pokryje kamienna okładzina z piaskowca godulskiego. To również odniesienie do lokalnej tradycji - materiał ten pozyskiwany jest w miejscowym kamieniołomie. Piaskowiec nada budynkowi charakterystyczną dla lokalnego surowca jasną, szaroniebieską barwę.

Dach w tej części budowli został zaprojektowany w formie zielonego tarasu, który w naturalny sposób tworzyć będzie przedłużenie wzniesienia, a zimą znajdującego się na nim stoku narciarskiego. Co ciekawe, będzie można na niego wjechać na nartach wprost spod wyciągu i skorzystać ze znajdującego się na tej wysokości ski baru.

W podziemnej części kompleksu, na styku hotelu i centrum konferencyjnego, zlokalizowana zostanie strefa wypoczynkowa z basenem i spa. Dzienne światło zapewnią w niej promienie słoneczne padające z patio, w którym dodatkowo zaplanowano urządzenie japońskiego ogrodu z zimozielonymi roślinami.

Bryły budynku połączy na parterze przeszklone lobby. Na wyższej kondygnacji elewacje holu pokryją drewniane deski ustawione na sztorc, co ma nadać mu lekkości, a zarazem stanowić element łączący dwie różne funkcje oraz różne style kompleksu.

- Naszą ideą była integracja hotelu z otoczeniem, doskonałym miejscem dla osób aktywnie spędzających czas o każdej porze roku - opowiada architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni Archas Design. - W sezonie zimowym główną atrakcją będzie pobliski stok narciarski. Natomiast latem miejsce to stanowić ma doskonałą bazę wypadową do górskich wycieczek i przejażdżek rowerowych - dodaje.

W podziemiu hotelu, z myślą o wielbicielach "dwóch kółek", powstanie rowerownia z serwisem naprawy. Nie zabraknie też propozycji dla rodzin z małymi dziećmi - z myślą o nich zaplanowano specjalną strefę zabaw, w której znajdzie się m.in. suchy basen z piłeczkami i małpi gaj.

mp / brenna.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.