![[FOTO] W centrum Brennej powstanie nowy kompleks hotelowo-rekreacyjny](https://img.beskidy.cafe/ib/782960593b32b8aeff36c40a8708ea13/12/2025/03/wizualizacje_nowego_kompleksu_hotelowo_rekreacyjnego_w_centrum_brennej_400b.jpg)
Wiadomości
- 7 marca 2025
Współpraca polsko-słowacka na rzecz ekologii. Projekt Interreg w Bielsku-Białej
Celem projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców pogranicza i turystów oraz promocja proekologicznych zachowań. Projekt koncentruje się na zamykaniu obiegu odpadów, ich ponownym wykorzystaniu, redukcji konsumpcji i kompostowaniu bioodpadów. Działania te mają zwiększyć poziom recyklingu i ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów, podkreślając, że ochrona środowiska nie zna granic.

Do końca roku Urząd Miejski w Bielsku-Białej we współpracy ze słowacką lokalną grupą działania MAS Orava realizuje projekt „Transgraniczna promocja proekologicznych postaw mieszkańców pogranicza i turystów”.
- Celem projektu jest podniesienie społecznej świadomości środowiskowej i promocja proekologicznych zachowań mieszkańców pogranicza oraz turystów, propagowanie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami, co wpłynie na zwiększenie poziomów odzysku i recyklingu, a także zahamowanie wzrostu ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców i turystów po obu stronach granicy - informuje naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Karolina Miech. - Projekt kładzie nacisk na domykanie obiegu odpadów, ponowne wykorzystanie odpadów, zmniejszenie konsumpcji, kompostowanie bioodpadów. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy oraz potencjalni turyści będą mieli okazję znacznie lepiej i szerzej poznać istotny temat, jakim jest gospodarowanie odpadami po obu stronach granicy, ponieważ środowisko i jego ochrona tak naprawdę nie ma granic - dodaje Karolina Miech.
Projekt Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej i partnera ze Słowacji MAS Orava jest częścią programu Interreg Polska - Słowacja 2021-2027, Priorytet 4. Współpraca instytucji i mieszkańców pogranicza. Całkowita wartość projektu to 94.069,93 euro, dofinansowanie z EFRR wynosi 75.255,93 euro.
Projekt adresowany jest do
- kadry odpowiadającej za edukację ekologiczną mieszkańców, a także za organizację gminnego systemu gospodarki odpadami,
- członków NGO-sów zajmujących się ekologią i zrównoważonym rozwojem,
- mieszkańców Bielska-Białej oraz gmin członkowskich zrzeszonych w MAS Orava
- pośrednio do turystów i potencjalnych turystów.
W ramach projektu zostaną zrealizowane działania edukacyjne dla kadry odpowiedzialnej za organizację systemu gospodarki odpadami. Przewidziano również wymianę doświadczeń, przekazywanie wiedzy na temat dobrych praktyk oraz działania informacyjno-edukacyjne skierowane do mieszkańców i turystów.
Partnerzy zakładają, że wspólne inicjatywy przyczynią się do lepszej współpracy między instytucjami a społecznością pogranicza, wzmocnią integrację społeczną oraz poprawią jakość życia mieszkańców.
ZOBACZ TAKŻE

W Ustroniu powstaje wojskowy ośrodek szkoleniowy. Będzie jedyny tego typu w Polsce

Prima aprilisNa Babiej Górze powstanie najnowocześniejsze obserwatorium astronomiczne w Europie

"Totem" znika z mapy Bielska-Białej. Mowa tu o najstarszej ściance wspinaczkowej w mieście

Gorący temat[FOTO] W centrum Brennej powstanie nowy kompleks hotelowo-rekreacyjny

Będą lepsze podróże pociągiem w Beskid Żywiecki. Rusza inwestycja warta 100 mln złotych

30 kwietniaRemont schroniska PTTK Szyndzielnia
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.