Wiadomości

  • 31 marca 2025

Podejrzewano, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Okazało się, że jego życie jest zagrożone

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej uratowali mężczyznę, który spał w samochodzie nad rzeką Brennicą w Górkach Wielkich. Początkowo podejrzewano, że może być pod wpływem alkoholu, ale szybko okazało się, że prawdopodobnie cierpi na cukrzycę i jego stan jest poważny. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy i interwencji ratowników medycznych mężczyzna trafił do szpitala i otrzymał niezbędną pomoc.

policja, prewencja, mundur
Podejrzewano, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Okazało się, że jego życie jest zagrożone · fot. KMP Bielsko-Biała


W czwartek 27 marca policjanci z sierż. szt. Tomasz Nowak, asp. Kamil Imieliński oraz sierż. szt. Bartłomiej Słonka patrolowali ulicę Sportową w Górkach Wielkich. Po godzinie 14 zauważyli zaparkowanego Chryslera z otwartymi drzwiami. W środku, na tylnej kanapie, spał mężczyzna. Temperatura wynosiła zaledwie 7 stopni, więc policjanci postanowili sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Mężczyzna, którym później okazał się 57-letni mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju, sprawiał wrażenie nietrzeźwego - miał bełkotliwą mowę i trudności ze skupieniem uwagi. Policjanci nie wyczuli jednak od niego alkoholu, a w samochodzie nie znaleźli żadnych butelek. Stróże prawa zwrócili uwagę na bladość skóry i zasinienia na stopach, co mogło świadczyć o problemach zdrowotnych. Podejrzewając cukrzycę, wezwali karetkę.

Czekając na przyjazd ratowników, policjanci prowadzili rozmowę z mężczyzną i monitorowali jego stan. Po przybyciu zespołu medycznego okazało się, że 57-latek ma znacznie podwyższony poziom cukru we krwi i bardzo niskie ciśnienie. Mężczyzna był również wychłodzony.

Został natychmiast przewieziony do Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Pojazd zabezpieczono, a kluczyki i dokumenty przekazano ratownikom. Dzięki czujności i szybkiej reakcji policjantów udało się zapobiec tragedii.

Wysoki poziom cukru we krwi może być groźny. Jak rozpoznać hiperglikemię? Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to: silne pragnienie, zmęczenie, problemy z koncentracją, bladość, bełkotliwa mowa oraz senność. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności.

Równie istotne jest dbanie o zdrowie. Osoby chore na cukrzycę powinny regularnie monitorować poziom cukru we krwi i przyjmować zalecone przez lekarza leki. Kluczowe znaczenie ma także zdrowa dieta, bogata w warzywa, produkty pełnoziarniste i białko, a uboga w cukry proste i tłuszcze trans. Ważne jest również dbanie o aktywność fizyczną - regularny ruch pomaga regulować poziom glukozy we krwi i zapobiega nagłym wahaniom cukru. Warto także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz unikaniu nadmiernego stresu, który może wpływać na poziom cukru.

Osoby chore na cukrzycę powinny zawsze mieć przy sobie źródło cukru, np. kostkę glukozy lub sok, aby w razie nagłego spadku cukru móc szybko zareagować. Warto również poinformować bliskich i współpracowników o chorobie oraz nauczyć ich podstawowych zasad postępowania w przypadku nagłych sytuacji związanych z cukrzycą.

Nie bądź obojętny! Jeśli widzisz osobę, która wygląda na osłabioną lub potrzebującą pomocy, nie wahaj się działać! Czasem jeden telefon na numer alarmowy 112 może uratować czyjeś życie.

mp / brenna.info

źródło: KWP Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.