Wiadomości

  • 19 lutego 2025
  • 21 lutego 2025

Funkcja wodochronna lasów górskich priorytetem. Głos w sprawie wycinek zabrała PROP

Kwestia lasów otaczających Bielsko-Białą ponownie znalazła się w centrum ogólnopolskiej debaty. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wydała opinię na temat lasów górskich, analizując sytuację w naszym regionie jako przykład. PROP w swojej opinii podkreśla, że lasy górskie powinny być chronione przed wycinką, a ich funkcja wodochronna musi być priorytetem

Funkcja wodochronna lasów górskich priorytetem. Głos w sprawie górskich wycinek zabrała PROP · fot. Las wokół miast


W swojej opinii Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP) odniosła się do znaczenia funkcji wodochronnej lasów górskich i wpływu działalności człowieka, w tym wycinki drzew, na jej stan w Polsce.

Opinia została opracowana na wniosek Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały, w odpowiedzi na interpelację posła Macieja Koniecznego. Poseł ten zapytał o analizę wpływu wycinki lasów górskich na warunki hydrologiczne, szczególnie w rejonie Bielska-Białej.

"Oprócz licznych funkcji przyrodniczych i społecznych lasy pełnią, szczególnie w dobie zmian klimatu, niezwykle pożyteczną i ważną dla człowieka funkcję wodochronną. Pozbawianie nas tej naturalnej bariery przeciwpowodziowej to narażanie mieszkańców na wielomilionowe straty - takie jakie przyniosły czerwcowa i wrześniowa powódź błyskawiczna w Bielsku-Białej" - czytamy w materiałach przesłanych przez stowarzyszenie - Las wokół miast.

Państwowa Rada Ochrony Przyrody w swojej opinii wskazuje na kilka faktów



  • To działalność człowieka odpowiada za zmniejszenie potencjału retencyjnego lasów.
  • Istotny wpływ na gorszą retencję mają wycinki - nie tylko poprzez usuwanie drzew, ale także poprzez używanie ciężkiego sprzętu i powodowanie erozji gleby.
  • Budowa dróg zrywkowych jest jednym z najważniejszych czynników potęgujących ryzyko powodziowe.
  • Negatywny wpływ na potencjał wodochronności lasów ma także usuwanie z nich martwego drewna.
  • Szczególnymi walorami wodochronnymi charakteryzują się starolasy, które magazynują wodę o wiele lepiej niż lasy gospodarcze.


PROP odpowiada też na pytanie: jakie rozwiązania powinno się wdrożyć?



  • Wodochronna i glebochronna funkcja lasów górskich powinna mieć pierwszeństwo przed funkcjami gospodarczymi.
  • Strome stoki, drzewostany w wieku 120 lat i starsze, proponowane rezerwaty przyrody, bufory wzdłuż cieków, bufory wzdłuż szlaków i dróg powinny zostać WYŁĄCZONE z gospodarczego użytkowania
  • Rozważenie likwidacji przynajmniej części dróg zrywkowych.
  • Każde górskie i wyżynne nadleśnictwo, a także niektóre nadleśnictwa na niżu, powinny posiadać plan zarządzania wodami powierzchniowymi i ryzykiem powodziowym,
  • Środki ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych oparte na rozwiązaniach ekosystemowych powinny objąć przede wszystkim zrównoważone i dostosowane do zmiany klimatu zarządzanie lasami w zlewniach górskich.


"Stanowisko PROP, które jest eksperckim organem doradczym przy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest kolejnym dowodem na to, że starania mieszkańców, przyrodników, społeczników i naukowców zmierzające do większej ochrony lasów jest nie tylko wyrazem troski o przyrodę i wartości społeczne, ale także o racjonalną politykę zabezpieczającą cały kraj przed negatywnymi skutkami gospodarczymi zmian klimatycznych" - dodają członkowie stowarzyszenia - Las wokół miast.

Na zdjęciach społecznicy pokazują jakie skutki powoduje gospodarka leśna oraz jak wygląda las, gdy pozostawia się go samemu sobie. Ten ostatni pełni rolę wodochronną w przeciwieństwie do tego, który jest poddawany zabiegom przez leśników.

Zac / brenna.info

źródło: Las Wokół Miast

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.