
Wiadomości
- 21 lutego 2025
Funkcja wodochronna lasów górskich priorytetem. Głos w sprawie wycinek zabrała PROP
Kwestia lasów otaczających Bielsko-Białą ponownie znalazła się w centrum ogólnopolskiej debaty. Państwowa Rada Ochrony Przyrody wydała opinię na temat lasów górskich, analizując sytuację w naszym regionie jako przykład. PROP w swojej opinii podkreśla, że lasy górskie powinny być chronione przed wycinką, a ich funkcja wodochronna musi być priorytetem
W swojej opinii Państwowa Rada Ochrony Przyrody (PROP) odniosła się do znaczenia funkcji wodochronnej lasów górskich i wpływu działalności człowieka, w tym wycinki drzew, na jej stan w Polsce.
Opinia została opracowana na wniosek Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały, w odpowiedzi na interpelację posła Macieja Koniecznego. Poseł ten zapytał o analizę wpływu wycinki lasów górskich na warunki hydrologiczne, szczególnie w rejonie Bielska-Białej.
"Oprócz licznych funkcji przyrodniczych i społecznych lasy pełnią, szczególnie w dobie zmian klimatu, niezwykle pożyteczną i ważną dla człowieka funkcję wodochronną. Pozbawianie nas tej naturalnej bariery przeciwpowodziowej to narażanie mieszkańców na wielomilionowe straty - takie jakie przyniosły czerwcowa i wrześniowa powódź błyskawiczna w Bielsku-Białej" - czytamy w materiałach przesłanych przez stowarzyszenie - Las wokół miast.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody w swojej opinii wskazuje na kilka faktów
- To działalność człowieka odpowiada za zmniejszenie potencjału retencyjnego lasów.
- Istotny wpływ na gorszą retencję mają wycinki - nie tylko poprzez usuwanie drzew, ale także poprzez używanie ciężkiego sprzętu i powodowanie erozji gleby.
- Budowa dróg zrywkowych jest jednym z najważniejszych czynników potęgujących ryzyko powodziowe.
- Negatywny wpływ na potencjał wodochronności lasów ma także usuwanie z nich martwego drewna.
- Szczególnymi walorami wodochronnymi charakteryzują się starolasy, które magazynują wodę o wiele lepiej niż lasy gospodarcze.
PROP odpowiada też na pytanie: jakie rozwiązania powinno się wdrożyć?
- Wodochronna i glebochronna funkcja lasów górskich powinna mieć pierwszeństwo przed funkcjami gospodarczymi.
- Strome stoki, drzewostany w wieku 120 lat i starsze, proponowane rezerwaty przyrody, bufory wzdłuż cieków, bufory wzdłuż szlaków i dróg powinny zostać WYŁĄCZONE z gospodarczego użytkowania
- Rozważenie likwidacji przynajmniej części dróg zrywkowych.
- Każde górskie i wyżynne nadleśnictwo, a także niektóre nadleśnictwa na niżu, powinny posiadać plan zarządzania wodami powierzchniowymi i ryzykiem powodziowym,
- Środki ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych oparte na rozwiązaniach ekosystemowych powinny objąć przede wszystkim zrównoważone i dostosowane do zmiany klimatu zarządzanie lasami w zlewniach górskich.
"Stanowisko PROP, które jest eksperckim organem doradczym przy Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jest kolejnym dowodem na to, że starania mieszkańców, przyrodników, społeczników i naukowców zmierzające do większej ochrony lasów jest nie tylko wyrazem troski o przyrodę i wartości społeczne, ale także o racjonalną politykę zabezpieczającą cały kraj przed negatywnymi skutkami gospodarczymi zmian klimatycznych" - dodają członkowie stowarzyszenia - Las wokół miast.
Na zdjęciach społecznicy pokazują jakie skutki powoduje gospodarka leśna oraz jak wygląda las, gdy pozostawia się go samemu sobie. Ten ostatni pełni rolę wodochronną w przeciwieństwie do tego, który jest poddawany zabiegom przez leśników.
ZOBACZ TAKŻE

Nie żyje znany polski biegacz, Jan Wydra. Został śmiertelnie potrącony przez samochód

Gorący tematW 288 dni pokonał 11 141 km. 70-letni bielszczanin pokazuje, że ruch to zdrowie!

Górska Poniewierka dla Olinka. Inicjatywa godna naśladowania!

Jakub Wolny z Bystrej zdobywa brąz na Mistrzostwach Polski w Zakopanem

Gorący tematSkitouring... Co to jest i z czym to się je

Z powodu silnego wiatru nie działa część wyciągów w Szczyrku
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu beskidy.cafe zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.